Wygląd i estetyka

Berneńczyk jest psem silnie zakorzenionym w historii i tradycji, wiernym miłującym wolność i twardo stąpającym po ziemi – jak ludzie w jego ojczyźnie, Słowem pies z duszą.

To właśnie przywiązanie do człowieka, dobroduszność i łagodny charakter uczyniły z berneńczyka idealnego pas rodzinnego. Nie wolno jednak zapominać, że jest on także towarzyszem i stróżem, na którym można polegać, chociaż daje głos tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne. W codziennych sytuacjach sprawdza się jako pies czujny i odważny. Uważny i pewny jest łatwy w układaniu.

Berneńskie psy pasterskie zdecydowanie nie nadają się do trzymania w kenelu. Żaden kojec nie wchodzi w grę – nawet „nowoczesny”, stanowiący wydzielony fragment domu czy mieszkania. Berneńczyk potrzebuje stałego, bliskiego kontaktu z człowiekiem i innymi psami.

Berneńczyk to dla człowieka także wyzwanie. Wymaga uwagi i miłości całego jego ludzkiego stada. Najlepiej czuje się tam, gdzie wypełniać może swoje odwieczne zadanie „ opiekuje się” rodzinnym stadem i oczywiście stanowi jest integralną cześć.

"Berneńczyk potrzebuje dużo pieszczot o zbudowanej na miłości relacji z człowiekiem."

 

Czy berneńczyk do nas pasuje?

Berneńczyki wyjątkowo mocno przywiązują się do ludzi. Dla osób żyjących samotnie, które w dodatku często wyjeżdżają, nie jest to odpowiedni pies. Jako psy niezwykle rodzinne, najlepiej czują się w domu pełnym ludzi ze swoim „stadem" w komplecie.

Nasz pies nie pójdzie wieczorem spać, póki ostatni członek rodziny nie wróci do domu. Czuwał już niejedną noc, jeśli któremuś z nas zdarzyło się spać poza domem. Berneńczyki potrzebują spokoju i ładu! Jako psy miłujące harmonię, nie będą się dobrze czuły w rodzinach, w których głośna wymiana zdań jest na porządku dziennym. Podobnie rzecz się ma z osobami kochającymi podróże i chętnie urządzającymi długie wyprawy do dalekich krajów - berneńczyk nie jest dla nich właściwym towarzyszem.

Są natomiast idealnymi partnerami dla osób kochających przyrodę, które będą w stanie poświęcić psu odpowiednio dużo czasu i uwagi i zaspokoić jego potrzeby. Berneńczyk jest wspaniałym kompanem długich wędrówek po polach i lasach zawsze przy człowieku, blisko bo nie należy on do psów, które muszą pędzić daleko przed siebie. Nie oznacza to oczywiście, że młode berneńczyki nic potrzebują się wyszaleć i one potrafią być prawdziwymi rozrabiakami.

 

Potrzeby

Idealnymi warunkami dla berneńskiego psa pasterskiego jest dom z ogrodem.

Podobnie trudne do zniesienia są długie godziny rozłąki, gdy cała rodzina wychodzi do szkoły i pracy. Berneńczyk szybko poczuje się osamotniony i nieszczęśliwy, co bardzo niekorzystnie odbije się na jego kondycji psychicznej.

Przyjacielskie i zrównoważone psy, jakimi są berneńczyki, chętnie będą towarzyszyły właścicielom we wszystkich ich przedsięwzięciach, od codziennej wyprawy po zakupy, po spotkanie z przyjaciółmi. Dyscyplina i posłuszeństwo, "które do takiego wspólnego spędzania czasu są niezbędne, muszą zostać wypracowane konsekwentnym, ale pełnym miłości wychowaniem, które warto rozpocząć, gdy pies jest jeszcze młody. Musisz znaleźć czas na jego ułożenie i pielęgnację.

Albert Schweizer powiedział kiedyś: „Człowiek postępuje etycznie tylko wówczas, gdy chroni życie – także życie zwierząt. Kupno berneńczyka zobowiązuje."

 

Copyright © 2012 Hodowla Berneńczyków, Inc. All rights reserved.Developed by Vormation Design Studio & Produkcja Stron